Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzynę dziko żyjącą została podzielona pomiędzy różne podmioty. W stosunku do zwierzyny łownej, tj. będącej przedmiotem pozyskiwania w drodze polowań, odpowiedzialność ponosi dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego, najczęściej jest nim koło łowieckie. Gatunkami, na które urządza się polowania są: dziki, jelenie, daniele i sarny.
Za szkody wyrządzone przez łosia, który również jest zwierzęciem łownym, ale podlega całorocznej ochronie odpowiedzialność ponoszą i odszkodowania wypłacają:
- w obwodach łowieckich leśnych: Państwowe Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe (zgłoszenie należy kierować do właściwego nadleśnictwa);
- w obwodach łowieckich polnych i obszarach niewchodzących w skład obwodów łowieckich, do których prawo łowieckie zalicza:
- parki narodowe i rezerwaty przyrody;
- tereny w granicach administracyjnych miast;
- tereny zajęte przez miejscowości niezaliczane do miast, w granicach obejmujących zabudowania mieszkalne i gospodarcze z podwórzami, placami i ulicami oraz drogami wewnątrz tych miejscowości;
- budowla, zakłady i urządzenia, tereny przeznaczone na cele społeczne, kultu religijnego, przemysłowe, handlowe, składowe, transportowe i inne cele gospodarcze oraz obiekty i charakterze zabytkowym i specjalnym, w granicach ich ogrodzeń – Zarząd Województwa Lubelskiego (zgłoszenia kierujemy na adres: 20-074 Lublin, ul. Spokojna 4).
W stosunku do zwierzyny objętej całoroczną ochroną odpowiedzialność ponosi Skarb Państwa, która na podstawie ustawy o ochronie przyrody została określona następująco:
- żubry – w uprawach, płodach rolnych lub gospodarstwie leśnym,
- wilki – w pogłowiu zwierząt gospodarskich,
- rysie – w pogłowiu zwierząt gospodarskich,
- niedźwiedzie – w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz uprawach rolnych,
- bobry – w gospodarstwie rolnym, leśnym lub rybackim.
W przypadku wystąpienia takich szkód wnioski zgłaszające należy kierować bezpośrednio do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 20-144 Lublin, ul. Bazylianówka 46, lub do Wydziału Spraw Terenowych, 22-100 Chełm ul. Kamieńskiego 6.
Każde prawidłowo dokonane zgłoszenie szkody powinno zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę sporządzenia zgłoszenia,
- dane osobowe zgłaszającego rolnika (imię i nazwisko, adres i nr telefonu),
- adresata zgłoszenia (koło łowieckie lub Dyrekcja Okręgowa Lasów Państwowych, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Zarząd Województwa Lubelskiego,
- oznaczenie działki wraz z podaniem jej powierzchni i położenia,
- dzień, w którym rolnik stwierdził wystąpienia szkody,
- rodzaj uszkodzonej rośliny,
- krótki opis stwierdzonych uszkodzeń,
- prawdopodobny gatunek zwierzyny, która spowodowała szkody.
Zgłoszenie należy podpisać
Do zgłoszenia kierowanego do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska należy dodatkowo dołączyć (przy szkodach wyrządzonych np. przez bobry):
- aktualny wypis z rejestru gruntów, fragment mapy ewidencyjnej z zaznaczonymi miejscami, w których wystąpiły szkody (może być kserokopia mapki wysyłanej do rolników z ARiMR do sporządzania wniosków o dopłaty bezpośrednie),
- oświadczenie, że zgłaszający jest rolnikiem i prowadzi gospodarstwo rolne,
- umowę dzierżawy, w przypadku dzierżawienia działki,
- upoważnienie od współwłaścicieli, jeżeli tacy istnieją,
- w przypadkach szkód wyrządzonych o obwałowaniach stawów rybnych pozwolenie na budowę lub pozwolenie wodnoprawne w przypadku korzystania z wód płynących.
Termin zgłoszenia szkody:
szkodę należy zgłosić w terminie:
– 3 dni od dnia stwierdzenia wystąpienia szkód,
– 14 dni w przypadku szkód stwierdzonych w sadach, z jednoczesnym obowiązkiem podania liczby uszkodzonych drzew.
Stwierdzenia szkody jest to dzień, w którym rolnik, przebywając na polu spostrzegł, że w nieokreślonym czasie doszło do zniszczenia uprawy rolnej lub drzew w sadzie. Szkody podlegające zgłoszeniu w terminie 3 dniowym są również zniszczenia płodów rolnych przechowywanych w startach, stogach lub kopcach.
Źródło: Poradnik postępowania w sytuacji wystąpienia szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną i chronioną w uprawach rolniczych, Lubelska Izba Rolnicza, Lublin 2013
You must be logged in to post a comment.