73 Rocznica Bitwy pod Wytycznem

Tegoroczne  uroczystości 73 rocznicy obchodów bitwy pod Wytycznem, które miały miejsce 28 września 2012r. zostały podzielone na dwie części: konferencyjną w Sali Urzędu Gminy w Urszulinie oraz uroczystości przy Kopcu Chwały w Wytycznie. W konferencji wzięli udział Chorąży SG Edyta Chomątowska, dr Jarosław Kopiński- historyk, doktor nauk humanistycznych, Stanisław Pasikowski – członek AK Nadburzanka, Adam Panasiuk – regionalista, znawca historii, autor książek o miejscowościach gminy Urszulin, Edmund Brożek- Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Zygmunt Pękała- partyzant w oddziale Ordona w Woli Wereszczyńskiej, Tomasz Antoniuk – wójt gminy Urszulin, Andrzej Stefanowicz Przewodniczący Rady Gminy w Urszulinie i nauczyciel historii, młodzież chełmskich szkół średnich oraz gimnazjum w Urszulinie, nauczyciele i zaproszeni goście.

Konferencja została pomyślana jako projekt edukacyjny, mający na celu nie tylko uroczyste upamiętnienie Bitwy pod Wytycznem, ale też zapoznanie młodzieży z wydarzeniami i historią tamtych dni. Pan Stanisław Pasikowski opowiedział o potyczce w Starym Załuczu w 1944 i całodziennym ciężkim boju partyzantów z Niemcami 17 czerwca 1944 roku pod Wolą Wereszczyńską, przybliżając młodym mieszkańcom gminy Urszulin tamte wydarzenia. O dziejach 27 Dywizji Armii Krajowej wygłosił wykład  dr Jarosław Kopiński. Pan Adam Panasiuk przygotował i wygłosił wykład, w formie prezentacji multimedialnej Historia ziem Gminy Urszulin, w którym przedstawił historię Urszulina od osadnictwa do 1795 r, dzieje ziem urszulińskich w okresie rozbiorów, wojny i rusyfikację, sytuację I Wojny Światowej na ziemiach urszulińskich, okres II Rzeczpospolitej oraz okres II Wojny Światowej. W prezentacji zawarł również informacje o wybitnych i znanych postaciach pochodzących z okolic Urszulina.

Po konferencji odbyły się uroczystości w Wytycznie przy pomniku upamiętniającym bitwę z przełomu września i października 1939 stoczoną przez Zgrupowanie Żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, pod dowództwem generała Wilchelma Orlika-Ruckemanna z oddziałami sowieckimi. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęła msza święta, a po niej przemówienie wygłosił gen. bryg. Jarosław Frączyk, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej akcentując istotną rolę pamięci o tych wydarzeniach wojennych i o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny. Po odczytaniu apelu poległych złożono na grobach żołnierzy wieńce. Obchody uświetniły pokazy musztry paradnej w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza oraz pokaz działań specjalnych funkcjonariuszy wydziału zabezpieczenia działań NOSG.